Pet saveta kako da izbegnete nepotrebne troškove prilikom korišćenja aplikacija

0

Ako ste se nekada prijavili za probnu verziju striming servisa ili fitnes aplikacije, onda verovatno znate da je period besplatnog korišćenja ograničen, najčešće na sedam do mesec dana. Do tada možda zaboravite da ste se uopšte prijavili ili, još gore, u sitnim slovima ne nalazite uputstvo kako da otkažete. Vaš račun će u oba slučaja po isteku besplatnog probnog perioda biti zadužen za iznos redovne mesečne pretplate. Ako ne primetite taj trošak u izvodu banke, može se desiti da mesecima plaćate servis koji ni ne koristite.

Jedno loše iskustvo ipak ne znači da treba sasvim dići ruke od besplatnog isprobavanja aplikacija. U digitalnoj eri to je legitimna marketinška strategija koju kompanije koriste da privuku potencijalne kupce, a vama može pomoći da u mnoštvu servisa pronađete onaj koji vam najviše odgovora i vredi svaku paru. Da ne spominjemo kako za mesec dana na novoj striming platformi možete odgledati i nekoliko sezona hvaljene serije koja se nigde drugde ne emituje.

Evo pet saveta koji će vam pomoći da besplatan period stvarno bude besplatan.

Čitajte sitna slova

Pre nego što se registrujete i unesete broj kartice, neka vas ne mrzi da do kraja iščitate sitna slova u uslovima korišćenja. Neki probni periodi traju nedelju dana, drugi mesec dana, pa čak i više. Upoznajte se sa smernicama za otkazivanje usluge koju isprobavate. Neke zahtevaju da otkažete nekoliko dana pre završetka probnog perioda da biste izbegli troškove. Poznavanje ovih detalja može vas spasiti neočekivanih troškova.

Podesite podsetnik

Jedan od najjednostavnijih načina da sprečite automatsko naplaćivanje pretplate je da sebi postavite podsetnik pre isteka probnog perioda. Koristite kalendar svog pametnog telefona ili aplikaciju za upravljanje zadacima da biste napravili podsetnik. Tako ćete imati dovoljno vremena da odlučite da li nastavljate pretplatu ili je otkazujete.

Otkažite ranije

Neke besplatne probne verzije vam omogućavaju da otkažete odmah nakon registracije, a da i dalje uživate u probnom periodu. Ako niste sigurni da li ćete koristiti aplikaciju, razmislite o otkazivanju čim započnete besplatno testiranje. I dalje ćete imati pristup sadržajima do kraja probnog perioda, ali nećete rizikovati da kasnije zaboravite da otkažete. U svakom slučaju, ne čekajte poslednji trenutak za otkazivanje, jer može doći do nepredviđenih okolnosti. Desiće se da internet zakaže ili je procedura zahtevna pa ćete prekoračiti rok i nepotrebno „zagaziti“ u novi obračunski period.

Koristite pripejd kartice

Za ovu svrhu, ali i uopšte za plaćanja na internetu kada niste sigurni u pouzdanost trgovca, dobro je imati pripejd debitnu karticu koja se po potrebi dopunjava. Na ovaj način ćete izbeći vezivanje probnog perioda za svoju primarnu debitnu ili kreditnu karticu, a kompanije neće moći da vam naplate pretplatu po završetku probnog perioda ukoliko na kartici nema novca. Takođe, nikada nemojte vezivati kartice za naloge (Google, Facebook, Netflix, Amazon…), jer tako postaje dostupna svim korisnicima naloga. Najčešće se dešava da deca, dok igraju igrice preko uređaja sa ulogovanim nalozima, kliknu na pogrešnu opciju i vašim pravim novcem kupe virtuelnu robu unutar igrice. 

Kontaktirajte korisničku podršku

Ima kompanija koje se namerno služe nekorektnim praksama kako bi otežale otkazivanje pretplate i sebi osigurale dalju automatsku naplatu. Može vam se desiti da potrošite silno vreme istražujući opcije i da ipak na kraju ne uspete da otkažete pretplatu. Zato se potrudite da dokumentujte svoje napore za otkazivanje: pošaljite mejl ili četujte s korisničkom podrškom i obavezno pravite snimke ekrana i glasovnih poziva. Evidencija o vašoj nameri da otkažete pretplatu može vam biti od velike koristi ukoliko dođe do nesporazuma.

Više informacija o bezbednom plaćanju na internetu pronađite na besplatnoj edukativnoj platformi ErsteZnali.rs.

Foto: MariusMB, Pixabay

Share.

Leave A Reply