Od sirovih podataka do etički ispravnog modela uz IBM Watson Studio

0

AI ili veštačka inteligencija postala je svakodnevna tema, i više nije nimalo čudno ako čujemo da je, na primer, gosta u hotelu sačekao AI recepcionar, da se među štandovima IT sajmova “šetkaju” samohodni AI sistemi za pružanje dodatnih informacija posetiocima, te da vrlo često na portalima imamo priliku da sretnemo i kognitivne chatbot/voicebot asistente.

Mogućnosti primene AI su izuzetno velike i veštačka inteligencija nam može pomoći u rešavanju niza kompleksnih problema u svakodnevnom životu, dok i na poslovnom nivou uočavamo obilje mogućnosti, poput sledećih.

  • U julu je Internacionalna svemirska stanica, locirana na više od 350 km iznad Zemlje, poželela dobrodošlicu prvom AI svemirskom asistentu – CIMON-u (skraćeno za Crew Interactive Mobile Companion), koji je dizajniran da radi sa Aleksandrom Gerstom, astronautom Evropske svemirske agencije koji komanduje misijom Horizonti. Razvijen kroz partnerstvo kompanija IBM, Airbus i Nemačke aeronautičke agencije – DLR, ovaj lebdeći AI sistem, predviđen za rad u uslovima nulte gravitacije, koristi se u brojnim naučnim eksperimentima i, u retkim momentima dokolice, vodi prijateljske razgovore sa Gerstom. CIMON se pridružuje dugačkoj listi svemirskih dostignuća koju IBM poseduje, što je pomoglo NASA-i i drugim organizacijama od najranijih svemirskih misija do danas.
  • Prosečna osoba u toku dana donese 35.000 odluka, od kojih su mnoge nesvesne, ali je i dosta onih veoma važnih koje zahtevaju duboko promišljanje i značajne činjenice, poput one da li treba da refinansirate kredit za svoju kuću. Uskoro ćemo na ovakva pitanja moći da odgovorimo uz pomoć AI rešenja poput IBM-ovog projekta “Govornik” koji može da apsorbuje milijarde rečenica teksta u kome su “zakopane” korisne informacije i iz njih iznedri pouzdane činjenice kao pomoć u donošenju ispravnih odluka.

Inspirisani mogućnostima koje donosi AI, rešili smo da vam predstavimo IBM-ovu platformu Watson Studio, namenjenu prikupljanju i analitičkoj obradi podataka i kreiranju AI modela, na donekle nesvakidašnji način: prvo ćemo vam predstaviti akciju  dešifrovanja skrivenog koda (algoritma), a onda ćemo vam omogućiti da, uz pomoć istog tog alata, ispravite jednu istorijsku nepravdu…

Tekst u celosti možete pročitati u virtuelnom izdanju časopisa.

Share.

Leave A Reply