Svako treće industrijsko preduzeće susreće se sa redovnim problemima na mreži, pri čemu se 45% preduzeća susreće sa njima nekoliko puta mesečno, dok je samo 12% ispitanika izjavilo da se sa takvim izazovima suočava jednom godišnje ili ređe. Ovo su zabrinjavajući rezultati koje je kompanija Kaspersky istakla u svom istraživanju izazova u oblasti bezbednosti mreže i informacija sa kojima se suočavaju geografski distribuirane kompanije.
Industrijske kompanije obično rade koristeći geografski distribuiranu infrastrukturu sa fabrikama, filijalama i drugim ključnim objektima koji se nalaze na različitim lokacijama. Ova posebnost može dovesti do niza problema kao što su logistička pitanja, komunikacijske barijere, poteškoće u koordinaciji operacija, održavanje doslednih standarda kvaliteta i osiguravanje usklađenosti sa lokalnim propisima.
Pored gore navedenih izazova, industrijska preduzeća koja rade na više lokacija redovno se suočavaju sa problemima IT infrastrukture i bezbednosti informacija. Prema izveštaju kompanije Kaspersky pod nazivom „Upravljanje geografski distribuiranim preduzećima: Izazovi i rešenja“, 49% proizvodnih kompanija smatra da je efikasno otkrivanje i rešavanje incidenata u oblasti sajber bezbednosti najizazovniji zadatak. Kao značajne poteškoće naveli su i praćenje sprovođenja bezbednosnih mera (46%) i izgradnju kohezivne bezbednosne politike (42%).
Skoro 30% ispitanika je izjavilo da redovno imaju probleme sa mrežom kao što su kvarovi ili prekidi u mreži, loše performanse usluga i aplikacija i neadekvatan kapacitet konekcije. Njih 38% susrelo se sa takvim izazovima jedan do tri puta mesečno, dok se njih 28% suočavalo svakih nekoliko meseci, a 7% ih je čak iskusilo svake nedelje.
Što se tiče vremena potrebnog za obnavljanje mreže nakon kvara ili prekida, većina ispitanika (74%) je rekla da im je obično potrebno između 1 i 5 sati, 15% izjavilo da nisu potrošili više od jednog sata, a 10% ispitanika je izjavilo da im je bilo potrebno do jednog celog radnog dana. Ovakvi zastoji dovode do značajne finansijske i reputacione štete i mogu koštati hiljade dolara po minutu a čak i više po satu. Stoga je važno da kompanije spreče moguće prekide u mreži i budu u stanju da ih brzo poprave ako do njih dođe.
“Problemi sa mrežom u industrijskim preduzećima često dovode do zastoja, pada nivoa proizvodnje, finansijskih gubitaka i reputacionih rizika. Kada mreža padne, komunikacija i poslovni procesi se prekidaju, zaposleni gube pristup ključnim informacijama, a sve to dovodi do pada produktivnosti i čak do narušavanja poverenje kupaca. Stoga, kompanije bi trebalo da zaštite svoje poslovanje kako bi osigurale kontinuitet poslovanja. Razumevanjem potencijalnih uzroka mrežnih problema i primenom pravovremenih strateških mera, kompanije se mogu boriti protiv ovih izazova i zaštititi sve procese“, kaže Maksim Kaminski, menadžer poslovnog razvoja (Secure Access Service Edge) u kompaniji Kaspersky.
Da bi se smanjila mogućnost mrežnih problema i izgradila pouzdana sveobuhvatna zaštita za svu imovinu i procese u industrijskim kompanijama, kompanija Kaspersky preporučuje:
- Koristite OT XDR platforme poput Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS), koja nudi centralizovano upravljanje imovinom i rizikom, reviziju bezbednosti i usklađenosti i izvanrednu skalabilnost, pružajući industrijskim mrežama i sistemima automatizacije pouzdanu zaštitu. Sa nedavnim ažuriranjem, omogućava podršku 100 tačaka za praćenje i pruža neograničene opcije za izgradnju nove softverski definisane mreže između filijala kompanije.
- Ako je vašoj kompaniji potrebno posebno rešenje za upravljanje korporativnom mrežom sa jedne konzole, koristite specijalizovano rešenje poput Kaspersky SD-WAN. Ovaj proizvod integriše odvojene komunikacione kanale i mrežne funkcije u svim kompanijama i poboljšava performanse aplikacija, olakšavajući izgradnju pouzdanih mreža i održavanje geografski distribuiranih kompanija.
- Ako je kompanijama potrebna napredna zaštita, mogu kombinovati oba rešenja. Integracija Kaspersky SD-WAN i Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks omogućava kompanijama da prenesu kopiju industrijskog mrežnog saobraćaja kako bi mogle da uspostave centralizovani sistem nadzora i zaštite. Sinergija ova dva proizvoda čini distribuiranu infrastrukturu skalabilnom, pružajući visokokvalitetne mrežne usluge i dajući prioritet ICS/SCADA saobraćaju.
Ukoliko želite da pričitate ceo izveštaj „Upravljanje geografski distribuiranim preduzećima: Izazovi i rešenja“, posetite veb-sajt.