Naučno-tehnološki park Beograd bio je domaćin događaja „Izgradnja održive budućnosti: Povezivanje poljoprivrednika i investitora kroz inovacije“, koji je okupio predstavnike privrede, nauke, investitore i razvojne organizacije. Cilj događaja je predstavljanje modela koji uz pomoć inovacija i novih tehnologija može unaprediti proizvodnju, olakšati pristup investicijama uz postizanje održivog razvoja poljoprivrede.
Na događaju su predstavljeni rezultati inovativnog projekta koji je finansiran od strane Fonda za inovacionu delatnost iz Pretpristupnih fondova Evropske unije i budžeta Republike Srbije, sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Događaj je otvorila dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, istaknuvši važnost unapređenja poljoprivrede i održive budućnosti zasnovane na bazi znanja, nauke i inovacija.
– Simbolično, ovaj projekat otvara vrata novoj eri u kojoj nauka, tehnologija i inovacije postaju ključni partneri poljoprivrednicima, ali i investitorima i krajnjim korisnicima pomažući im da se zajedno suoče sa velikim globalnim izazovima. Inovacije mogu pružiti makar neka od rešenja za njih – istakla je ministarka Jelena Begović. – Projekat koji se danas predstavlja je direktno finansiran od strane Fonda za inovacionu delatnost uz podršku Evropske unije i budžeta Republike Srbije, i predstavlja našu zajedničku misiju da gradimo snažno društvo i jaku ekonomiju. Ovo će biti samo jedan u nizu projekata koji pravi korak ka budućnosti u kojoj će svaki građanin i proizvođač imati pristup naprednim tehnologijama.
Kako je ministarka objasnila, platforma Treesury je deo inovacionog ekosistema BioSense instituta i naglasila da joj se dopada izraz da se bave „kolektivnim investicijama u poljoprivredu“.
– To je nešto novo za mene. Treesury kroz tehnologiju tokena, odnosno digitalne imovine odobrene od strane Narodne banke Srbije, omogućava potpuno novi način investiranja u poljoprivredu i novi način finansijske podrške poljoprivrednicima. Za početak imamo pilot projekat koji je vezan za lešnik. Lešnik je jedna divna biljka koja, kada govorimo o ugljeničnom otisku, više apsorbuje nego što emituje, i predstavlja prvi korak ka jednom od rešenja da se smanji ugljenični otisak koji zaista pravi ogromne probleme kada govorimo o klimatskim promenama. Šansa da građanin koji se ne bavi poljoprivredom može da bude deo čitavog lanca od zemljišta do trpeze, predstavlja novi način uključivanja građana u poljoprivredu bez koje ne možemo da živimo. Zahvaljujući blokčejn tehnologiji koju ovaj token čini pouzdanim, sigurnim i nepromenjivim uvodimo novi nivo transparentnosti i sigurnosti u same transakcije, i to daje sigurnost i onome ko investira, ali i poljoprivredniku da može da raspolaže sredstvima. Dodatno uz pomoć AgroSens platforme koju je razvio Institut BioSense zahvajujući primeni moderne poljiprovrede biosenzora, korišćenja satelitskih snimaka, primenom regenerativne poljoprovrede… čitav ovaj proces čini čistijim i održivim. Ovaj inovativni model predstavlja našu viziju budućnosti, i zahvljajujući podršci projekata USAID „Velika mala privreda“, Star Ventures od strane EBRD-a i Fonda za inovacionu delatnost, zaista je učinio da naša vizija postane stvarnost, a Srbija bude predvodnik. Nema mnogo ovakvih primera u poljoprivredi, a Srbija kao moćna poljoprivredna zemlja u budućnosti treba da bude predvodnik ovakvih inicijativa – zaključila je ministarka Jelena Begović.
Ulaganje se vrši putem digitalnih tokena, a prva tokenizovana plantaža Treesury-a nalaziće se u Čoki, gde će njihov stručni tim brinuti o uzgoju i prodaji, uz primenu savremenih tehnologija za visok kvalitet ploda. Lešnici će biti plasirani na domaćem i inostranom tržištu, a ostvareni profit deliće se ravnopravno između kompanije i investitora.
Jovan Paunović, direktor kompanije Treesury, je objasnio kako funkcioniše ovaj novi model finansiranja:
– Inovacijama olakšavamo poljoprivrednicima preko potreban pristup kapitalu i aktivno im pomažemo da digitalizuju sve procese i uvedu najnaprednije moderne tehnologije u svoju proizvodnju zarad povećanja prinosa i kvaliteta roda, kao i garantovanog plasmana. Na drugoj strani, velikim industrijskim kupcima omogućavamo da dođu do visokokvalitetne sirovine iz stabilnog izvora uz standardizaciju kvaliteta, a investitorima omogućavamo da bez tradicionalnih barijera koje su do sada postojale, poput velike količine kapitala i nužnog domenskog znanja, investiraju u poljoprivredu. Lešnici su deficitarna i veoma tražena roba na tržištu, ali i roba koja ima velike kupce – multinacionalne kompanije, što ih čini izuzetno atraktivnom investicionom prilikom za ostvarivanje pasivnog prihoda. U Turskoj, koja je vodeći proizvođač lešnika u svetu, prosečan prinos je 1,5 tona po hektaru. U Srbiji je prosečan prinos veći od tri tone po hektaru. Naša zemlja ima mogućnost da unapredi i poveća gajenje lešnika, jer smo klimatski i zemljištem idealno mesto za to, te da zauzme centralnu ulogu na svetskom tržištu – naglasio je direktor kompanije Treesury Jovan Paunović.
Treesury je tehnološka platforma koja omogućava investiranje u poljoprivredu i koristi inovativan finansijski instrument, tehnologiju tokenizacije za investiranje u plantaže lešnika, što omogućava transparentnost i sigurnost investicija, a ima za cilj da se proširi i na druge poljoprivredne kulture. Proces tokenizacije je podržan od strane USAID kroz inicijativu „Velika mala privreda,“ koju realizuje ACDI/VOCA.
– U vreme kada se mala i srednja preduzeća, kao pokretači srpske privrede suočavaju sa brojnim izazovima, mi u USAID-u verujemo da inovacije igraju važnu ulogu u daljem razvoju sektora. Zato podržavamo i razvoj alternativnih načina finansiranja i kompanije spremne da uvedu inovativne pristupe u poslovanje. To otvara mogućnosti za povezivanje sa investitorima i dobijanje neophodnih resursa za rast. Kroz naš projekat “Velika mala privreda“ već podržavamo tri izuzetne inicijative digitalnih tokena u sektoru poljoprivrede i drago nam je da je Treesury jedna od njih. Nadamo se da će i druge kompanije prepoznati ovakve načine finansiranja kao dobra rešenja za svoje potrebe – poručila je Naida Zečević-Bin, direktorka kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj USAID-a Srbija.
Uloga EBRD-a u ovom projektu je da pruži finansijsku i tehničku podršku, kao i da pomogne u privlačenju stranih investicija. Fokus EBRD-a je na razvoju održive poljoprivrede kroz projekte koji uvode inovativne tehnologije i omogućavaju lakše i transparentnije investicije, čime se doprinosi i održivom ekonomskom razvoju regiona.
Mateo Kolanđeli, regionalni direktor za Zapadni Balkan ispred Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), istakao je da je ovo veoma uzbudljiva inciijativa.
– Za banke je poljoprivreda generalno oduvek bila težak sektor i bankama nije bilo komforno što nosi mnoge rizike jer zavisi od ekstremnih vremenskih prilika kojima svedočimo. Veoma je zanimljivo to što je Treesury ponašao rešenje da potpuno isključi banke i kreira direktnu vezu između farmera i investitora. U polju inovacija dajemo finansijsku podršku tehnološkim parkovima u Čačku, Nišu i Kruševcu u Srbiji i sa našim partnerima u vladi želimo da uradimo i više. EBRD ulaže u infrastrukturu, a kada je reč o inovacijama, Srbija je prva zemlja u kojoj to radimo jer ovde vidimo jasne rezultate. Srž ove ekonomije su mala i srednja i srednja preduzeća i na njih smo fokusirani. Star Venture je naš program podrške inovacionom ekosistemu Srbije i regiona. U ovom programu imamo 57 startapa sa visokim potencijalnom u regionu, a 27 je iz Sbije i Treesury je jedan od njih. Veoma smo ponosni na ono što nude, na njihovu ekspertizu, i veliki broj potencijalnih investitora. Radujemo se izgradnji održivije poljoprivrede Srbije u budućnosti – istakao je Kolanđeli.
Program Evropske Banke za obnovu i razvoj (EBRD) Star Venture je program koji je u toku i ima za cilj da putem radionica, mentorstvo i tehničku pomoć, pomogne timovima koji rade na inovativnim projektima i inovativnim kompanijama da poboljšaju efikasnost svojih rezultata i ubrzaju rast. Takođe, dobija se podrška i za skaliranje na druga tržišta. Star Venture program je počeo u avgustu 2024. godine, i trajaće 18 meseci. Događaj „Izgradnja održive budućnosti: Povezivanje poljoprivrednika i investitora kroz inovacije“ naglasio je značaj saradnje između nauke, privrede i finansijskog sektora za postizanje održivog razvoja poljoprivrede. Kroz primere kao što je Treesury, pokazano je kako inovacije i tehnologije mogu unaprediti poljoprivrednu proizvodnju i olakšati pristup investicijama. Učesnici su zaključili da je za uspeh ključno povezivanje svih relevantnih aktera i nastavak ulaganja u digitalne alate i održive metode koje će osigurati sigurnu budućnost poljoprivrede u Srbiji. Diskusije tokom panela i neformalni razgovori ukazali su na potrebu za daljom podrškom, kako bi se obezbedila finansijska sigurnost za poljoprivrednike i povećala efikasnost poljoprivrednih procesa putem modernih tehnologija.
Za više informacija o platformi Treesury, posetite www.treesury.com i https://hazelnut.treesury.com/.