Društvo za Informatiku Srbije i Privredna Komora Srbije, Udruženje za elektronske komunikacije i informaciono društvo, organizovali su okrugli sto o perspektivama primenjene veštačke inteligencije u medicini i zdravstvu.
Moderator Dragorad Milovanović je kao motivaciju naglasio da je savremena medicina prioritetna oblast primene sistema veštačke inteligencije (VI) koja transformiše preventivu, dijagnostiku, lečenje i istraživanje. Primena VI u medicini je veoma obećavajuća, ali postoje i specifični izazovi. Odgovorna VI je tehnički pouzdana i bezbedna u skladu sa regulativom i utvrđenim etičkim principima i vrednostima.
Čedomir Vučetić je iz perspektive kliničara i profesora istakao da je medicina područje sa velikom potrebom za unapređenjima. Digitalna tehnologija i veštačka inteligencija ulaze u svakodnevnu praksu ciljano kroz specijalizovane dizajnirane sisteme ali i spontano nakon 2022. godine, kroz sve prusutna tehnološka unapređenja komunikacija, dostupnosti informacija i naprednih računarskih uređaja. Nova otkrića i nova područja primene zahtevaju uporedo njihovo praćenje kao i svih konsekvenci koje iz primene proizilaze i naše određivanje prema njima u skladu sa rezultatima primene sa jedne strane, ali i moralnim i etičkim principima sa druge strane.
Neophodno je da svako u svojoj struci prati inovacije i tehnološka unapređenja i da bude spreman da ih prihvati i primenjuje sa neizbežnom kritičnošću.
Specijalista radiologije je napravio pregled primene softvera u rangiranju i trijaži dijagnostičkih pregleda, zatim obradi podataka koji omogućavaju 3D rekonstrukciju anatomskih struktura. Stomatolozi su naglasili primenu 3D štampača za modelovanje i pozicioniranje implanta. Robotska hirurgija postaje realnost i nalazi svoju primenu. Fiziolozi su prezentovali istraživački rad laboratorije.
Prezentovana su softverska rešenja telemedicine i web platforme za podršku pacijentima. Predstavnik gradskog zavoda je obavestio o prepoznatom značaju VI, da se analiziraju relevantna rešenja u okviru brojnih oblasti javnog zdravlja od preventivnih usluga i promocije, do vođenja projekata i neophodnosti međunarodne saradnje.
Ukazano je na domaća, evropska i svetska iskustva o nedovoljno regulisanoj medicinskoj oblasti, odnosno suviše širokoj regulaciji koja ne razmatra dovoljno specifičnosti medicinskih specijalnosti.
Razmatranje različitih aspekata digitalnih tehnologija i veštačke inteligencije u medicini je od interesa za stručnjake, ali i sve zainteresovane. U tom smislu je i koncipiran nastavak rada tribine da se čuju različita mišljenja stručnjaka i pripreme preporuke u IT i medicinskoj oblasti za sagledavanje značaja naučnih dostignuća i tehnoloških inovacija.