Zahtevna situacija u 2020. godini nas je sve primorala da postanemo još svesniji potrebe da budemo otporni, prilagodljivi i fleksibilni. Po rečima Satje Nadele, generalnog direktora Microsofta, „dve godine digitalne transformacije su se odigrale za dva meseca”. Došlo je do ubrzanja brojnih promena vezanih za način rada, kao što je veća potreba da ,sve bude na daljinu’, uključujući podršku mobilnosti, radu na daljinu i raspodeli timova. U prvi plan su stavljena ključna pitanja vezana za pristup informacijama, donošenju odluka i bezbednosti. I, ono što je podjednako bitno, ova situacija je promenila naša očekivanja – kao poslodavaca i zaposlenih – od SVIH tih stvari.
Istraživanja sprovedena početkom godine su bacila novo svetlo na to kako organizacije mogu da nastave da se prilagođavaju i podržavaju moderan način rada na daljinu. Većina zaposlenih je izjavila sledeće:
- 67 odsto zaposlenih radi posao koji zahteva rad sa kolegama na drugim lokacijama
- većina zaposlenih bi volela da ima jedno centralizovano mesto na kom se vidi kompletan rad u celoj kompaniji, dok 71 odsto želi da ima to jedno mesto kako bi razumeli i upravljali radom.
- 69 odsto je navelo da trenutno nema tu vrstu rešenja
- 54 odsto zaposlenih kaže da im rad na daljinu omogućava da urade više
- 77 odsto radne snage želi da radi od kuće posle ove krize
- po jednoj nedavnoj studiji kompanije Gartner, do 2024. godine će samo 25 odsto poslovnih sastanaka biti organizovano uz fizičko prisustvo, u poređenju sa sadašnjih 60 odsto
Rad na daljinu ima mnogo pozitivnih strana…
Tekst u celosti možete pročitati u specijalnom izdanju časopisa.