Kompanija LG Electronics (LG) u potpunosti je otvorila interfejs za programiranje aplikacija (Application Programming Interface – API) u okviru svoje LG ThinQ platforme za pametan dom, omogućavajući programerima da lako kreiraju pametne prostore pomoću LG uređaja.
LG je nedavno pokrenuo LG Smart Solution API Developer veb-sajt (smartsolution.developer.lge.com) kako bi zvanično otvorio LG ThinQ API. Ovaj interfejs deluje kao digitalni konektor koji omogućava drugačijem softveru da besprekorno razmenjuje funkcije. Programeri mogu da koriste otvoreni API kako bi integrisali različite funkcije LG AI uređaja u svoje programe ili sisteme, poboljšavajući svoje usluge.
LG ThinQ API je podeljen u dve kategorije: ThinQ API za pojedinačne korisnike i ThinQ Business API za korporativne partnere. ThinQ API omogućava daljinsku kontrolu LG uređaja instaliranih u domovima ili zgradama i olakšava integraciju sa različitim platformama.
Kada je reč o pojedinačnim korisnicima, ThinQ API podržava kontrolu i monitoring AI uređaja registrovanih u LG ThinQ aplikaciji iz različitih platformi za pametan dom. Korišćenjem ThinQ API, svako može lako da kreira prilagođeni pametni dom koji odgovara njegovom životnom stilu. Na primer, korisnici globalne platforme za pametan dom Home Assistant sada mogu da povežu i kontrolišu 26 tipova LG AI uređaja, uključujući frižidere i mašine za pranje veša, u okviru postojećeg okruženja pametnog doma. Home Assistant je otvorena platforma zasnovana na zajednici sa oko milion korisnika širom sveta koji zajedno razvijaju različite funkcije pametnog doma kao što su automatizacija uređaja i proširenje funkcija.
Ako je, pak, reč o preduzećima, ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju kancelarijskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima, od uređaja do komercijalne opreme kao što su HVAC ili signage ekrani, sa njihovim postojećim aplikacijama. Na primer, velike stambene zgrade mogu da integrišu LG uređaje sa svojim postojećim aplikacijama za upravljanje radi praktičnijeg korišćenja. Stanari mogu da rezervišu korišćenje LG mašina za pranje i sušenje veša u zajedničkim prostorijama putem aplikacije za upravljanje zgradom ili administratori mogu da otkriju abnormalne uslove u zgradi koristeći LG senzore za temperaturu i vlažnost vazduha i reaguju brzo na probleme pomоću funkcija upozorenja.
LG je u međuvremenu ubrzao integraciju eksternih proizvoda i usluga u LG ThinQ platformu tako što je preuzeo kompaniju Athom, vodeću platformu za pametne domove, poznatu po svom širokom povezivanju IoT uređaja. Homey, operativni sistem za pametne domove kompanije Athom, trenutno povezuje više od 50.000 vrsta uređaja i IoT uređaja, a Athom prodavnica aplikacija sadrži oko 1.000 aplikacija koje povezuju i kontrolišu proizvode i usluge globalnih brendova kao što su Filips (Philips) i Akara (Aqara). LG planira da integriše veliki otvoreni ekosistem i povezivost IoT uređaja kompanije Athom u LG ThinQ On AI home hub, s ciljem da realizuje AI dom tamo gde generativna AI bolje razume kupce i pruža rešenja za optimalni prostor.
„Zvaničnim pokretanjem ThinQ AI želimo da produbimo angažman sa korisnicima pametnih domova u zajednici otvorenog izvora i proširimo našu saradnju sa B2B partnerima. Ova inicijativa će ojačati naše napore da stvorimo ekosisteme pametnih domova koje pokreću LG uređaji, poboljšavajući korisnička iskustva u više dodirnih tačaka“, istakao je Kim Kun-vu, potpredsednik kompanije LG Home Appliance Solution.