Enterprise vs Client SSD

0

Sve veći broj data centara koji zahtevaju visok protok podataka i nisku latenciju transakcija, koji su se ranije oslanjali na hard disk drajvove (HDD) na svojim serverima, sada se suočava sa uskim grlima u performansama. Oni traže solid-state drajvove (SSD) kao rešenje za povećanje performansi, efikasnosti i pouzdanosti data centara, kao i za smanjenje ukupnih operativnih troškova (OpEx).

Da bismo razumeli razlike između klasa SSD-a, razlikujemo dva ključna komponenta SSD-a – kontroler memorije flash skladišta (ili jednostavno SSD kontroler) i nepromenljivu NAND flash memoriju koja se koristi za skladištenje podataka.

Na današnjem tržištu, potrošnja SSD i NAND flash memorije podeljena je u tri glavne grupe:

  • potrošački uređaji (tableti, kamere, mobilni telefoni)
  • klijentski sistemi (netbook, notebook, ultrabook, AIO, desktop računari), ugrađeni/industrijski sistemi (gaming kiosci, namenski sistemi, digitalno oglašavanje)
  • računarske platforme za preduzeća (HPC, serveri data centara).

Odabir pravog SSD skladišnog uređaja za data centre preduzeća može biti dug i mukotrpan proces učenja i kvalifikacije mnoštva različitih SSD dobavljača i tipova proizvoda, jer nisu svi SSD-ovi i NAND flash memorije jednaki.

SSD-ovi su proizvedeni tako da se lako mogu implementirati kao zamena ili dodatak HDD-ovima i dostupni su u nekoliko različitih formata, uključujući 2.5″, komunikacione protokole / interfejse, uključujući Serial ATA (SATA), Serial Attached SCSI (SAS) i, novije, NVMe PCIe za prenos podataka do i od centralne procesorske jedinice (CPU) servera…

Tekst u celosti možete pročitati u digitalnom izdanju časopisa.

Share.

Leave A Reply