Volim da koristim dva ekrana, bilo da uređujem, pišem ili crtam. Ranije sam s oduševljenjem pisao o zakrivljenom ekranu HP E34m G4 jer sam konačno pronašao nešto dovoljno veliko da na jednom ekranu sadrži moju celokupnu postavku. Iako sam navikao da radim sa puno prostora kod kuće, kada sam van kuće obično sam ograničen na jedan 16:9 ekran. Ovo je jedan od glavnih razloga zašto mi je teško da radim dok putujem; dva ekrana su ključna za moju postavku za audio-uređivanje, pisanje i administraciju, tako da bez tog drugog monitora osećam kao da mi nedostaje ruka.
Tu stupa na scenu ASUS ZenScreen MB166CR. Kao jedan od nove generacije prenosivih monitora, ASUS ZenScreen MB166CR je izuzetno prenosiv, prilagođen za plug-and-play, i pošto se napaja isključivo putem USB-C kabla, ne morate da zauzimate sve utičnice (što je zločin u kafiću). Sa cenom od oko £169, predstavlja budžetsku verziju OLED sestre, ASUS ZenScreen MQ16AH, sa manjom cenom koja odgovara ekranu nižih specifikacija.
ASUS ZenScreen MB166CR nije naročito vizuelno impresivan, što je zapravo i poželjno kod eksternog monitora. Tanka ivica okružuje HD ekran, dugme za uključivanje nalazi se u uglu, a postoje i dugmići za kontrolu različitih modova osvetljenja. Jednostavan je, moderan i funkcionalan. Težine jedva 1 kg, ne dodaje značajno na težini laptopa i lepo staje u džep za laptop.
Jedna od glavnih zamerki koje su raniji korisnici imali na ASUS ZenScreen MB166CR bila je postolje; radilo se o magnetnoj futroli-postolju, sličnoj futroli za iPad, koje je bilo pomalo nezgodno za postavljanje i navodno nije uvek ostajalo na mestu. Srećom, ova verzija ASUS ZenScreen MB166CR ima daleko elegantnije rešenje: snažno i čvrsto rotirajuće postolje. Postolje, koje se instalira pomoću zatvorene šrafne na jednostavno okretanje, može se dodati ili ukloniti za nekoliko sekundi i deluje veoma stabilno. Dobro podnosi često rotiranje i drži ekran stabilnim i u horizontalnom i u vertikalnom položaju. Takođe se može koristiti za kačenje ekrana na zid za rad u kancelariji.
Jedan nedostatak u dizajnu koji sam primetio je USB-C kabl. Iako je debelji i čvrst, nisam siguran zašto je prav nego što je dizajniran pod pravim uglom, što bi bilo praktičnije; izgleda prilično čudno kada štrči sa vrha monitora, a uz to je i pomalo nestabilan. Činjenica da se ekran napaja preko USB-C kabla predstavlja i prednost i manu; dok je bez dodatnog napajanja ekran brz i lak za podešavanje, ne može se priključiti na mobilni telefon (iako su dostupni drugi ZenScreen modeli sa baterijom), a neki stariji laptopovi ne prenose dovoljno energije preko svojih USB-C portova da bi ekran radio.
Po ceni od oko 21K RSD (i često na sniženju), ASUS ZenScreen MB166CR je odlična, pristupačna investicija za nekoga ko traži prenosiv i funkcionalan eksterni monitor. Sledeći put kada budem morao da radim na laptopu duži vremenski period, znam da ću ga potražiti. Za one koji žele funkcionalnost dobrog prenosivog eksternog monitora, ali im je potrebna poboljšana preciznost i dubina boja OLED ekrana, ASUS ZenScreen MQ16AH je verovatno bolji izbor.