ASUS ROG Hyperion GR701 BTF je kućište za entuzijaste, dizajnirano za vrhunske PC konfiguracije. Kućišta poput ROG Hyperion-a nisu bila prisutna na tržištu poslednjih godina zbog trenda ka pristupačnijim opcijama. ASUS želi da održi tržište entuzijasta živim sa svojim kućištem ROG Hyperion GR701 BTF, koje smo detaljno testirali kako bismo utvrdili da li ova visokokvalitetna opcija vredi više u poređenju sa postojećim dizajnima.
Kao i ostali ROG proizvodi, Hyperion je kućište koje omogućava zadovoljavanje svih potreba pri izgradnji računara, pa i više od toga. Uz podršku za dvostruke radijatore od 420 mm, kanale za provlačenje kablova širine 46 mm, dva USB Type-C porta na prednjem IO panelu i luksuzno metalno kućište koje podržava BTF ploče, ROG Hyperion je napravljen za vrhunski sistem. U ovoj recenziji, detaljno ćemo analizirati ROG Hyperion procenom specifikacija, dizajna, funkcionalnosti i kvaliteta izrade.
Specifikacije
ASUS ROG Hyperion GR701 je kućište tipa “full tower” koje koristi tradicionalan kutijasti dizajn sa jedinstvenom estetikom. Kao kućište ovog tipa, ROG Hyperion GR701 je napravljen da prihvati velike komponente, sa dosta prostora za masivne grafičke kartice i matične ploče sa bogatim funkcijama. ROG Hyperion nudi prostor za E-ATX matične ploče, koje su najveće potrošačke desktop ploče koje možete kupiti, a tu je i prostor za grafičke kartice do 460 mm dužine, kao i tečne hladnjake od 420 mm.
Kao BTF kućište, ROG Hyperion podržava najnoviji dizajn “back-to-front” kablova, gde su priključci pomereni na zadnju stranu štampane ploče, što rezultira čistijim izgledom sistema. Takođe, važno je napomenuti da kao BTF (Back to The Future) kućište, ROG Hyperion podržava sve najnovije ASUS BTF matične ploče, što omogućava izgradnju besprekornog sistema bez vidljivih kablova na prednjem delu kućišta.
Prednji i gornji deo kućišta ROG Hyperion omogućavaju prostor za vodena hlađenja CPU-a od 420 mm, dok zadnji deo kućišta ima prostor za hladnjak maksimalne veličine od 140 mm. ROG Hyperion takođe ima dovoljno prostora za vazdušne CPU hladnjake i napajanja, sa prostorom od 190 mm i 240 mm, respektivno. Podrška za ventilatore je takođe prilično dobra, jer ROG Hyperion može da primi sedam ventilatora od 140 mm i tri ventilatora od 120 mm sa strane, ukoliko se zameni opciona bočna ploča.
ROG Hyperion ima obilje opcija za montažu SATA drajvova, sa pet ležišta za diskove od 2.5 inča ili dva ležišta za diskove od 3.5 inča. Važno je napomenuti da se ležišta za diskove mogu montirati i na bočnu ploču, čime se obezbeđuje dodatni prostor za one koji imaju potrebu za velikim brojem uređaja za masovno skladištenje. Na prednjem IO panelu, ROG Hyperion dolazi sa pet USB portova, od kojih su četiri USB 3.2 Gen1 Type-A portovi i jedan USB 3.2 Gen2 Type-C port. Pored toga, ASUS je uključio dodatni Type-C port, koji može funkcionisati kao USB 4.0 port ili USB 3.2 Gen2x2 port, u zavisnosti od mogućnosti matične ploče.
Po ceni od nekih 51K RSD, ASUS ROG Hyperion se nalazi u cenovnom rangu sličnom drugim kućištima za entuzijaste koje smo recenzirali. Cooler Master HAF 700 EVO posebno se izdvaja kao tačka poređenja, jer nudi slične funkcije po istoj ceni. Iako ne očekujem da će osnovna cena ASUS ROG Hyperion-a biti privlačna svima, cena od skoro $500 ne deluje nerazumno s obzirom na dostupne funkcije.
Dizajn ASUS ROG Hyperion GR701 BTF Edition
ASUS ROG Hyperion kućište je jedno od retkih kućišta koje smo nedavno recenzirali i koje ne koristi besprekorno staklo u stilu akvarijuma. Iako mnogi od ovih kućišta izgledaju sjajno, osvežavajuće je videti premium kućište koje se drži tradicionalne „kutijaste“ estetike uz korišćenje vrhunskih materijala. Kada prvi put izvadite ROG Hyperion iz kutije, prvo što ćete primetiti je veliki metalni X koji se proteže preko prednje i gornje strane kućišta.
Ovaj metalni X i ostatak kućišta izrađeni su od okvira od livenog aluminijumskog legura koji obezbeđuje čvrstinu i stabilnost. Gornji deo X-a služi i kao ručke za nošenje, sa nosivošću do 80 kg, što čini ovo kućište relativno lakim za prenošenje. Iako je aluminijumski okvir robustan, dodaje dodatni sloj zaštite oko vaše konfiguracije, a brušena metalna estetika pruža luksuzan izgled, dok zadržava prepoznatljiv ROG gejmerski stil.
Prednji deo kućišta sadrži ventilacione otvore oko X-okvira sa mrežastom podlogom kako bi se minimizirale bilo kakve blokade. Na vrhu i dnu prednje ploče nalaze se dodatni trouglasti otvori koji dodatno poboljšavaju protok vazduha i dodaju dašak boje i prilagodljivog osvetljenja pomoću RGB-a. Smatram da je ASUS propustio priliku time što nije napravio gornji ventilacioni otvor sa ROG logom i dugmetom za uključivanje osvetljenim. Iako je to novitet, mislim da bi dodatno obogatio ukupno iskustvo sklapanja ovog kućišta.
ASUS je primenio nešto drugačiji pristup kada je reč o bočnim panelima kućišta. Obe bočne ploče su nagnute ka prednjem delu kućišta kako bi pratile zakrivljenost X-okvira, što im daje neobičan izgled u poređenju sa tradicionalnim pravougaonim panelima koje viđamo na drugim kućištima.
Bočne ploče od kaljenog stakla takođe su postavljene na šarke sa obe strane, što omogućava lak pristup unutrašnjosti kućišta. Ove ploče se mogu podići sa šarki bez alata, ukoliko ometaju prilikom sklapanja.
Na drugoj bočnoj ploči vidimo isti bočni panel od kaljenog stakla koji pokriva SATA drajvove i upravljanje kablovima. Iako ćemo detaljnije o tome govoriti kasnije, upravljanje kablovima u ROG Hyperion kućištu je veoma dobro. Postoji mnogo čičak traka za uredno povezivanje kablova i njihovo pravilno usmeravanje. Između ležišta matične ploče i bočnog panela kućišta ima dovoljno prostora, pa ispupčenje kablova ne bi trebalo da predstavlja problem.
Pomalo je zbunjujuće što je ASUS odabrao kaljeno staklo za ovu stranu kućišta, jer će tako nered sa kablovima biti vrlo vidljiv. Međutim, to podstiče graditelje da dobro upravljaju kablovima kako bi i ova strana kućišta izgledala čisto kao i ostatak kućišta.
PSU pokrov ROG Hyperion kućišta je prilično zanimljiv jer sadrži mali prozor za napajanje. Iako to neće biti korisno za svaku jedinicu napajanja, opcije poput ROG LOKI i ROG THOR imaju ugrađen ekran za prikaz potrošnje energije ili drugih sistemskih statistika. Ovaj prozor za PSU je lep dodatak za one koji su već kupili kompatibilno ASUS napajanje.
Pored toga, unutrašnja bočna ploča kućišta sadrži ROG osvetljenje sa adresabilnim RGB osvetljenjem. Ova ploča se može zameniti kako bi podržala dodatne SATA drajvove ili dodatne ventilatore, ali RGB panel je odličan dodatak za one koji ne planiraju da dodaju dodatne komponente.
Sklapanje u ASUS ROG Hyperion GR701 BTF Edition
ROG Hyperion je kućište bogato funkcijama, dizajnirano za velike PC konfiguracije sa mnogim ventilatorima, hladnjacima i drugim atraktivnim komponentama. Ali kakvo je iskustvo sklapanja u poređenju sa drugim kućištima? Sastavili smo vrhunski sistem sa ROG Hyperion-om kako bismo saznali kako izgleda sklapanje u ovom kućištu. Unutrašnji prostor
Kao što smo već pomenuli u specifikacijama, ROG Hyperion je kućište tipa “full tower”, pa nije iznenađenje da podržava E-ATX (extended ATX) matične ploče. Kao i kod drugih BTF sklapanja koja smo ranije radili, matičnu ploču morate ubaciti u kućište pre nego što nastavite sa ostalim delovima. ROG Maximus Z790 BTF je lako skliznuo u kućište. Unutrašnji prostor je obilan, a svi otvori za pojedinačne priključke su prilično veliki. Kućište je unapred podešeno da podržava E-ATX ploče odmah iz kutije, tako da nismo morali da se bavimo postavljanjem dodatnih odstojnika.
ROG Hyperion ima značajnu količinu prostora za grafičke kartice. Ovo kućište može da primi kartice dužine do 460 mm, što znači da postoji oko 100 mm dodatnog prostora, čak i sa nekim od najvećih GPU-ova. Zbog toga ćete moći da instalirate prednji tečni hladnjak bez ikakvih problema, jer postoji ogroman prostor između CPU-a i prednje ploče.
Takođe je važno napomenuti da ROG Hyperion ima integrisanu potporu za grafičku karticu, koja se može podešavati pomoću krstastog odvijača. Ova potpora omogućava i vertikalne i horizontalne instalacije, minimizirajući bilo kakvo savijanje kartice.
Na zadnjoj strani kućišta, ROG Hyperion pruža mnogo prostora za upravljanje i usmeravanje kablova. Ovo kućište ima centralni kanal za kablove dubine 34 mm, dok je širina kanala 46 mm. Kablovi i žice su relativno lako organizovani i održavani u ovom kućištu, i nismo imali problema sa ispupčenjem uprkos korišćenju BTF ploče.
Odlično je što je ASUS bio prilagodljiviji za PC konfiguracije sa minimalno vidljivim kablovima. Naše iskustvo pokazuje da neka druga kućišta, poput MSI Maestro, često žrtvuju prostor za upravljanje kablovima kako bi prednja strana kućišta izgledala čisto. I dok će mnogi to ceniti, to može zakomplikovati proces sklapanja.
Montaža radijatora i ventilatora
Pošto je ROG Hyperion kućište tipa “full tower”, podrška za hlađenje je izuzetno dobra. Sa prostorom za do dva radijatora od 420 mm ili sedam ventilatora od 140 mm, nema nedostatka protoka vazduha.
Vredno je napomenuti da se tri dodatna ventilatora od 120 mm mogu dodati sa strane ako se ukloni ROG osvetljavajući panel. ASUS nije eksplicitno naveo da li se na bočnu ploču mogu instalirati ventilatori od 140 mm ili 120 mm, ali nakon merenja zaključili smo da će stati samo ventilatori od 120 mm.
Instalacija ventilatora i radijatora u ROG Hyperion kućištu bila je relativno jednostavna. Gornji panel se može ukloniti, dok se prednji deo može pristupiti uklanjanjem jedinice ventilatora od 420 mm, koja je pričvršćena pomoću nekoliko šrafova. Nakon toga, svi kablovi ili žice mogu se provući kroz brojne otvore prema zadnjem delu kućišta i povezati na priloženi ventilatorski i RGB hub.
Dual-panelni pristup sa kaljenim staklom verovatno će se dopasti nekima, ali praktično primorava graditelje da dobro upravljaju kablovima. Ako ste poput mene i više volite da ugurate kablove u različite kanale i koristite pristup „daleko od očiju, daleko od uma“, drugi prozor od kaljenog stakla nije poželjna karakteristika. Više bih voleo da je ovaj panel ventilirani metal kako bi kablovi mogli da budu sakriveni bez spoljašnjeg osmatranja.